Division Structure

DEAN, BUSINESS AND CIS Carlos Ayon, Interim
Accounting Coordinator Ming-Yin Scott
Business Coordinator Marcus Wilson
Computer Information Systems Coordinator Dale Craig
Marketing Coordinator Marcus Wilson
Paralegal Studies Coordinator Marcus Wilson
Real Estate Coordinator Marcus Wilson
DEAN, COUNSELING AND STUDENT DEVELOPMENT Jennifer LaBounty
Counseling Coordinators Elsa Perez/Citlally Santana
DEAN, FINE ARTS John Tebay
Art Coordinator Carl Stanaway
Music Coordinator Michael Scott
Theatre Coordinator Kevin Clowes
DEAN, HUMANITIES Dan Willoughby
Communication Studies Coordinator Matthew Taylor
English Coordinator Michael Mangan
English as a Second Language Coordinator Ellen Rosen
Foreign Language Coordinator Klaus Hornell
Reading Coordinator Jeff Rodine
DEAN, LIBRARY/LEARNING RESOURCES, INSTRUCTIONAL SUPPORT PROGRAMS AND SERVICES Dani Wilson
Honors Program Coordinator Jodi Balma
Hornets Tutoring Coordinator Brandon Floerke
Staff Development Coordinator Jeanne Costello
Study Abroad Coordinator Angela Henderson
Writing Center Coordinator Arthur Hui
DEAN, MATHEMATICS AND COMPUTER SCIENCE Mark Greenhalgh
Computer Science Coordinator Scott Edwards
Mathematics Coordinator Robert Diaz
DEAN, NATURAL SCIENCES Dr. Richard Hartmann
Anatomy Coordinator Jacob Sapiro
Biology Coordinator Maala Allen
Chemistry Coordinator Bridget Salzameda
Earth Sciences Coordinator Marc Willis
Environmental Sciences Coordinator Royden Hobbs
Foods and Nutrition Coordinator Kristy Richardson
Health Education Coordinator David Dorado
Horticulture Coordinator Jeffery Feaster
Microbiology Coordinator Jacob Sapiro
Physics Coordinator Benjamin Crowell
Physiology Coordinator Jacob Sapiro
DEAN, PHYSICAL EDUCATION David Grossman
Dance Coordinator Vacant
Physical Education Coordinator Tim Byrnes
DEAN, SOCIAL SCIENCES Jorge Gamboa
Anthropology Coordinators Maria (Leonor) Cadena and Karen Markley
Child Development Educational Studies Coordinator Thomas Chiaromonte
Economics Coordinator Francis Mummery
Ethnic Studies Coordinator Amber Gonzalez
Geography Coordinator Ruben Lopez
History Coordinator Matthew Tribbe
Philosophy and Religious Studies Coordinator James Crippen
Political Science Coordinator Naji Dahi
Psychology Coordinator Jeana Wolfe
Sociology Coordinator Kelly Nelson-Wright
DEAN, TECHNOLOGY AND ENGINEERING Ken Starkman
Architecture Coordinator Alan Ray
Administration of Justice Coordinator Kevin Sampson
Automotive Coordinator Jose Miranda
Cinema, Radio and TV Coordinators Peg Berger and Laura Bouza
Construction Coordinator Pat McGrew
Cosmetology Coordinator Charlotte Jimmons
Drafting Coordinator Dan Carter
Engineering Coordinator Coordinator Mareike Classen
Fashion Coordinator Renee Young
Interior Design Coordinator Brian Kaneko
Journalism Coordinator Jay Seidel
Machine Technology Coordinator Dan O'Brien
Photography Coordinator Melody LaMontia
Printing Coordinator Ben Cuatt
Radio Coordinator Margaret (Peg) Berger
Technology Coordinator George Bonnand
Welding Coordinator Will Daniels